Wynajem mieszkania np. studentom

Lada moment rozpocznie się nowy rok akademicki, a co za tym idzie wielu studentów
w tym czasie zacznie mieszkać w wynajętych mieszkaniach.
W związku z tym faktem, jeżeli jesteś najemcą lub wynajmującym komuś swoje mieszkanie powinieneś wiedzieć na co zwrócić uwagę i co powinna zawierać Twoja polisa ubezpieczenia mieszkania.
Na początek wyjaśnijmy, kto to najemca a kto wynajmujący?

Wynajmujący nieruchomość – właściciel nieruchomości, którą na podstawie umowy najmu (lub innej umowy) oddaje do użytkowania najemcy.
Najemca nieruchomości – osoba użytkująca nieruchomość na podstawie umowy najmu (lub innej umowy) zawartej z właścicielem nieruchomości (wynajmującym).

Jakie niebezpieczeństwa mogą się zdarzyć w przypadku wynajmowania lub najmu lokalu?

W przypadku, użytkowania mieszkania, może dojść do różnych sytuacji, w których najemca może wyrządzić szkodę w mieniu właściciela, począwszy od stłuczenia szyby lub innych elementów szklanych, uszkodzenia wyposażenia, a na pożarze kończąc.
Wynajmujący, będąc właścicielem nieruchomości, również może wyrządzić szkodę najmującemu, np. przez źle zamontowane lub wadliwe elementy wyposażenia mieszkania, pożar itp. itd
Ponadto zarówno wynajmujący jak i najmujący mogą jeszcze wyrządzić szkodę osobom trzecim poprzez np. zalanie.
Jak zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami?
Zarówno wynajmujący jak i najmujący powinni wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
Ubezpieczenia takie jest najczęściej w pakiecie w ubezpieczeniem mienia (mieszkania), ale można je również za kilkadziesiąt złotych wykupić jako osobny produkt.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia?
W ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym należy zwrócić uwagę, w zależności od tego czy jesteśmy wynajmującym czy najemcą, na rozszerzenie zakresu tego ubezpieczenia o odpowiednią klauzulę, tj.:

  • OC wynajmującego – w przypadku właściciela nieruchomości
  • OC najemcy – w przypadku osoby najmującej mieszkanie np. student
    Dodatkowo pragnę zwrócić jeszcze uwagę, że najemca-student, może również ubezpieczyć swój majątek ruchomy np. laptop, rzeczy osobiste itp. znajdujące się w najmowany mieszkaniu, od kradzieży i zdarzeń losowych takich jak pożar itp. Istnieje również możliwość rozszerzenia ubezpieczenia elektroniki poza miejscem ubezpieczenia